Badenie wydolnościowe przed
rozpoczęciem współpracy
Cel badania
Trening sportowy jest tak obszernym zagadnieniem, że kontrola nad wszystkimi jego aspektami może być trudna. Wybór odpowiedniego planu treningowego, dostosowanie obciążeń oraz inne decyzje wymagające uwagi sprawiają, że łatwo jest ulec pokusie korzystania z gotowych schematów dostępnych w internecie. Niemniej jednak, taka uniwersalna metoda nie uwzględnia indywidualnych potrzeb każdego z nas. Każdy ma inne doświadczenie, poziom aktywności fizycznej, wiedzę oraz ograniczenia. Smartendu oferuje spersonalizowane podejście, dostosowane do Twoich potrzeb. Aby to osiągnąć, kluczowe jest przeprowadzenie badań i profesjonalnej analizy sprawności, dzięki którym będzie można dostosować plan treningowy do Twojej aktualnej formy, predyspozycji oraz ewentualnych ograniczeń. Dopiero taki spersonalizowany trening może przynieść zamierzone efekty.
Formularz i wywiad
Przed wyznaczonym terminem badania otrzymujesz formularz. Jest to zestaw pytań, który pozwoli dowiedzieć się więcej o Twojej motywacji, celu sportowym, ale także przestrzeni na trening i regenerację. Plan treningowy powinien być dostosowany do Twojego stylu życia, a nie zmieniać go o 180 stopni. Inaczej to recepta na porażkę.
Formularz i Twoje odpowiedzi są bardzo ważne, będziemy je analizować na samym początku naszego spotkania.
Sprawdzian cech motorycznych
Po przeprowadzonym wywiadzie przechodzimy do sprawdzianu cech motorycznych.
Ocena wybranych elementów jest kluczowa dla właściwego dostosowania ćwiczeń wzmacniających ale także wybrania właściwego kierunku rozwoju. Testy funkcjonalne są proste i skuteczne, pozwalają identyfikować potencjalne problemy, które mogą wpływać na wydajność fizyczną ale też uniknąć niepotrzebnych kontuzji.
Staramy się głównie skupić na badaniu siły, gibkości, koordynacji oraz równowagi. Jest to prosty zestaw ćwiczeń, który w szybki sposób pomaga na identyfikację indywidualnych cech motorycznych.
Zawsze staramy się zwrócić uwagę na odpowiednie dostosowanie sprawdzianu do indywidualnych warunków każdej osoby. Istotne jest pamiętanie, że każdy człowiek jest inny i wymaga innego podejścia. Ogólnikowe podejście może prowadzić do nieprawidłowej interpretacji wyników, co z kolei może skutkować błędnymi wnioskami.
Wnioski ze sprawdzianu będą miały kluczowy wpływ na opracowanie przyszłego planu treningowego i skupieniu się na wybranych elementach w pierwszej kolejności.
Pomiar składu ciała
Jest to część, w której wykonywany jest pomiar wzrostu, wagi, składu tkanki tłuszczowej. Dzięki temu będziemy mogli określić PPM (Podstawowa Przemiana Materii). Czyli jaki jest nasz podstawowy dzienny wydatek energetyczny. Do tego wyniku powinniśmy doliczyć kalorie spalone w czasie aktywności fizycznej. Dzięki temu możemy określić ile w sumie powinniśmy spożywać kalorii w ciągu dnia tak aby mieć siłę na trening, zadbać o regenerację, lub ewentualnie spalić tkankę tłuszczową.
Przebieg testu wydolnościowego
Dzięki wykonanemu badaniu będziemy w stanie określić profil przemian beztlenowych (PPA) wyznaczonych na podstawie stężenia kwasu mlekowego (LA) we krwi podczas wysiłku na bieżni lekkoatletycznej o narastającej intensywności. Inaczej mówiąc będziemy w stanie wyznaczyć strefy intensywności treningowych. Więcej o tym badaniu przeczytasz tutaj.
Wyznaczenie stref intensywności treningowych jest ważne ponieważ pozwala wyznaczyć indywidualny strefy, w których powinniśmy trenować aby rozwiać konkretną zdolność. Plan treningowy to suma elementów a nie poszczególny trening. Jednak każda jednostka treningowa ma określoną funkcję. Wysiłek w strefie regeneracyjnej pozwala nam wrócić do stanu wyjściowego w czasie powtórzeń lub złapać odpowiednią świeżość w luźne dni. Trening w strefie tlenowej buduje naszą wytrzymałość, a bieganie na progu podnosi pułap tlenowy. Szybkie i intensywne jednostki pozwalają wykształcić tolerancję na kwas mlekowy dzięki buforowaniu go w mięśniach. A to tylko wycinek funkcji poszczególnych typów treningu.
Jeżeli nie będziemy wykonywać zadań w określonych strefach treningowych to nie będziemy efektywnie realizować założeń treningowych. Ogólne podejście gdzie wyznaczamy strefy treningowe korzystając ze standardowych wzorów, jest dostosowane do całej populacji. Czy jeżeli coś jest dobre dla 7mld ludzi jest też dostosowane do Ciebie? Dlatego staramy się aby trening i strefy były dostosowane indywidualne do Ciebie!
Analiza wideo techniki biegu
W czasie wykonywania testu wydolnościowego wykonywana jest wideo analiza. Potrzebne jest to aby ocenić technikę biegu, jednocześnie jest to idealna okazja aby ocenić ogólną motorykę. Wypatrzeć np. przykurcz w stawie biodrowym, przerotowany bark, źle prowadzoną stopę itd. To wszystko pokazuje czarno na biały z jakimi wyzwaniami będziemy musieli się zmierzyć. Zmiana samej techniki biegu nie będzie łatwa bez zadbania o sprawność ogólną. Technika podczas biegania jest wypadkową sumy naszych nawyków ale też przeszłych urazów.
Film i analiza, którą otrzymujesz po konsultacji, jest opatrzona komentarzem tak aby wskazać elementy do poprawy.
Więcej o naszej metodzie analizy i doskonalenia techniki biegania przeczytasz tutaj.
Plan treningowy i dalsza współpraca
Dzięki przeprowadzonemu badaniu i sprawdzianie cech motorycznych będziemy w stanie wyznaczyć właściwy kierunek rozwoju. Tak aby pomóc Ci w osiągnięciu sportowego celu. Dzięki wnioskom stworzymy plan treningowy dostosowany do Ciebie i Twoich indywidualnych cech, predyspozycji i zdolności.
Twój plan treningowy będzie dostępny na platformie TrainingPeaks (dostępna jest także wersja darmowa aplikacji). TrainingPeaks to potężne narzędzie pozwalające na wnikliwą analizę wykonanych treningów. Dzięki temu trener jest w stanie odpowiednio dostosować bodziec treningowy do Ciebie.