Doskonalenie techniki biegania
Zajęcia indywidualne z doskonalenie techniki biegania składają się z dwóch treningów:
1. Trening na bieżni mechanicznej.
Lokalizacja: PRIVATEFIT (google maps)
Czas trwania: 1 godzina
Plan treningu:
- Rozgrzewka
- Sprawdzian cech motorycznych. Głównie będziemy sprawdzać gibkość, siłę oraz stabilizację.
- Bieg na bieżni mechanicznej w różnych prędkościach i nachyleniu.
- Dzięki ustawieniu kamer w 3 pozycjach jesteś w stanie obserwować swój bieg na tablecie przed sobą. Jest to niesamowicie przydatne do kontroli i poprawy ruchu w czasie rzeczywistym ponieważ obserwujesz każdy swój ruch od tyłu, z profilu i przed sobą.
- Sam bieg przeplatamy ćwiczeniami na zwiększenie zakresu ruchu. Często błędna technika jest skutkiem przykurczu w stawie biodrowym, pośladkowym lub w innym miejscu.
- Podczas całego treningu czuwa nad Tobą trener aby korygować Twoje błędy.
2. Trening na bieżni lekkoatletycznej
Lokalizacja: Stadion Agrykola lub stadion Skry
Czas trwania: 1 godzina
Plan treningu:
- Rozgrzewka
- Ćwiczenia lekkoatletyczne na poprawę koordynacji i odpowiedniej motoryki
- Ćwiczenia w celu nabycia właściwego wzorca ruchowego
- Trening rytmowy po łuku i na wprost
- W czasie treningu rytmowego wykonywana jest wideoanaliza dzięki czemu jesteś w stanie widzieć swoje postępy na bieżąco.
- Często trening rytmowy przeplatany jest dodatkowymi ćwiczeniami na poprawę zakresu ruchu lub w celu nabycia odpowiedniego wzorca ruchowego.
Czy warto pracować nad poprawą techniki?
Błędy, które najczęściej obserwuję to:
- Stawianie stopy przed sobą: ma to niestety efekt kontuzjogenny (najczęściej ból mięśnia piszczelowego lub strzałkowego, ale też może mieć pośredni wpływ na problemy z łąkotką). Do tego wyhamowuje naszą prędkość co sprawia, że dynamika naszego biegu jest na niskim poziomie
- Cofnięte biodra: przez niewłaściwe zrotowaną miednicę i w konsekwencji cofnięte biodra nie jesteśmy w stanie zaangażować pośladka i całego pasma tylnego. To sprawia, że większość siły odbicia spoczywa na mięśniu łydki i płaszczkowatym. Jeżeli Cię to kiedyś bolało to już wiesz dlaczego.
- Zła praca obręczy górnej: najczęściej na skutek przykurczu w odcinku piersiowym lub rozciągniętych i osłabionych mięśniach grzbietowych. Praca rąk powinna być swobodna gdzie odpowiednio wykonujemy ruch wahadłowy.
- oraz pozostałe błędy wynikające z przykurczu lub osłabienia mięśni, nie właściwego balansu siły mięśni zginaczy (dwugłowy) do prostowników (czworogłowy) lub ustawienia głowy w czasie biegu.
a jeżeli chcesz przeczytać więcej o technice biegania sprawdź wpis na blogu.
Koszt
Koszt treningu to 350 zł
- Trening składa się z dwóch zajęć na bieżni mechanicznej, a następny na bieżni lekkoatletycznej.
- Obydwa trening powinny być wykonane w minimalnym odstępie 2-3 dni, oraz maksymalnym 7 dni)
- W przyszłości w celu ponowienia treningu, dla tej samej osoby, koszt zajęć to 150 zł (1h – stadion lekkoatletyczny).
Kto prowadzi zajęcia?
Posiadam licencję instruktora lekkoatletyki wydaną przez PZLA (nr licencji: 6068) ukończyłem kierunkowe studia na Akademii Wychowania Fizycznego. Prowadzę zawodników startujących w zawodach biegowych, kolarskich i triathlonowych. Posiadam wieloletnie doświadczenie, a jeżeli chcesz przeczytać więcej o mnie zajrzyj tutaj.